Марчанизе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Comune di Marcianise
општина
IMG 20180325 194247 Marcianise.png
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
ПоделоциКантоне
Управа
 • ГрадоначалникФилипо Фекондо
Површина
 • Вкупна30 км2 (10 ми2)
Население (31 декември 2004)
 • Вкупно43.139
 • Густина1,400/км2 (3,700/ми2)
ДемонимMarcianisani
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81025
Повик. бр.0823
Светец-заштитникСвети Михаил
Слава8 мај
Мреж. местоwww.comune.marcianise.ce.it

Марчанизеопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија