Прата Санита

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прата Санита
општина
Prata Sannita
Поглед кон Прата Санита
Поглед кон Прата Санита
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
Површина
 • Вкупна21,1 км2 (81 ми2)
Надм. вис.&10000000000000360000000360 м
Население (декември 2004)
 • Вкупно1.677
 • Густина7,9/км2 (21/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81010
Повик. бр.0823

Прата Санитаопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија