Кајацо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кајацо
општина
Comune di Caiazzo
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
ПоделоциЧезарано, Сантисими Џовани е Паоло
Управа
 • ГрадоначалникСтефано Џакинто
Површина
 • Вкупна36 км2 (14 ми2)
Надм. вис.&10000000000000200000000200 м
Население (Dec. 2004[1])
 • Вкупно5.836
 • Густина160/км2 (420/ми2)
ДемонимCaiatini
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81013
Повик. бр.0823
Светец-заштитникСвети Стефано Миничило
Слава29 октомври
Мреж. местоphttp://www.comune.caiazzo.ce.it/ http://www.comune.caiazzo.ce.it]
Caiazzo panorama.JPG

Кајацоопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија

  1. All demographics and other statistics: Italian statistical institute Istat.