Червина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Червино
општина
Cervino
Chiesa di cerv.jpg
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
Површина
 • Вкупна8,0 км2 (30 ми2)
Население (декември 2004)
 • Вкупно5.137
 • Густина64/км2 (170/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81020
Повик. бр.0823

Червинаопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија