Џано Ветусто

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џано Ветусто
општина
Comune di Giano Vetusto
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
ПоделоциКурти, Поцило
Управа
 • ГрадоначалникАнтонио Феола
Површина
 • Вкупна11,5 km2 (44 sq mi)
Надм. вис.225 m (738 ft)
Население (Dec. 2004)
 • Вкупно663
 • Густина5.8/km2 (15/sq mi)
ДемонимGianesi
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81040
Повик. бр.0823
Светец-заштитникСвети Апостол Петар
Слава7 април
Мреж. местоwww.comune.gianovetusto.ce.it

Џано Ветусто е општина во провинцијата Казерта, Кампанија, Италија.