Ријардо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ријардо
општина
Riardo
Поглед кон Ријардо
Поглед кон Ријардо
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
Површина
 • Вкупна16,6 км2 (64 ми2)
Надм. вис.&10000000000000192000000192 м
Население (декември 2004)
 • Вкупно2.494
 • Густина15/км2 (39/ми2)
Демонимриардеси
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81053
Повик. бр.0823
Мреж. местоwww.riardo.it

Ријардоопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија