Пињатаро Маџоре

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пињатаро Маџоре
општина
Pignataro Maggiore
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
Површина
 • Вкупна31,7 км2 (122 ми2)
Надм. вис.&1000000000000009300000093 м
Население (декември 2004)
 • Вкупно6.572
 • Густина21/км2 (54/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81052
Повик. бр.0823
Карта на општината Пињатаро Маџоре (провинција Казерта, област Кампанија, Италија)
Свети маченик Георгиј, Пињатаро Маџоре

Пињатаро Маџореопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија