Чеза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чеза
општина
Cesa
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
Површина
 • Вкупна2,8 км2 (11 ми2)
Население (декември 2004)
 • Вкупно7.748
 • Густина280/км2 (720/ми2)
Демонимcesani
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81030
Повик. бр.081
Црква Сан Цезарио (Цеса, 2014 година)

Чезаопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија