Санта Марија а Вико

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Санта Марија а Вико
општина
Comune di Santa Maria a Vico
Базилика во Санта Марија а Вико
Базилика во Санта Марија а Вико
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
Управа
 • ГрадоначалникЏузепе Адријано Телезе
Површина
 • Вкупна10,8 км2 (42 ми2)
Надм. вис.&1000000000000008300000083 м
Население (2007-08-31[1])
 • Вкупно14.027
 • Густина130/км2 (340/ми2)
ДемонимСантамаријани
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81028
Повик. бр.0823
Светец-заштитникСв. Никола од Бари
Слава6 декември
Мреж. местоwww.comune.santa-maria-a-vico.ce.it

Санта Марија а Викоопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. All demographics and other statistics: Italian statistical institute Istat.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија