Прејди на содржината

Џоја Санитика

Координати: 41°18′N 14°27′E / 41.300° СГШ; 14.450° ИГД / 41.300; 14.450
Од Википедија — слободната енциклопедија
Џоја Санитика
општина
Gioia Sannitica
Тврдината во Џоја Санитика
Тврдината во Џоја Санитика
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
ПоделоциЏоја, Каратано, КЛалвизи, Крискија, Курти, Казеле, Аудуни, Мадона дел Бањо
Површина
 • Вкупна54,0 км2 (210 ми2)
Население (31-3-2022)
 • Вкупно3 270[1]
Демонимgioiesi
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81010
Повик. бр.0823

Џоја Санитикаопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]