Теано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Панорама наТеано (провинција ди Казерта)
Панорама наТеано (провинција ди Казерта)
Comune di Teano
општина
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
Управа
 • ГрадоначалникРафаеле Пикиерно
Површина
 • Вкупна88 км2 (34 ми2)
Надм. вис.&10000000000000196000000196 м
Население (31 декември 2004)
 • Вкупно12.897
 • Густина150/км2 (380/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81057
Повик. бр.0823
Мреж. местоwww.comune.teano.ce.it

Теаноопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.