Пјетраваирано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пјетравариано
општина
Pietravairano
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
ПоделоциСан Феличе
Површина
 • Вкупна33,2 км2 (128 ми2)
Надм. вис.&10000000000000258000000258 м
Население (декември 2004)
 • Вкупно3.065
 • Густина9,2/км2 (24/ми2)
Демонимpietravairanesi
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81050
Повик. бр.0823
Мреж. местоwww.pietravairano-online.it/index.shtm

Пјетраваираноопштина во провинцијата Казерта од регионот Кампанија, Италија.