Ариенцо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ариенцо
Ариенцо
општина
Comune di Arienzo
Поглед кон Ариенцо
Поглед кон Ариенцо
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
ПоделоциКрисчи, Коста, Сињириндико
Управа
 • ГрадоначалникЏузепе Медичи
Површина
 • Вкупна14 км2 (5 ми2)
Надм. вис.&1000000000000007000000070 м
Население (2004-12-31[1])
 • Вкупно5.262
 • Густина380/км2 (970/ми2)
ДемонимArienzani
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81021
Повик. бр.0823
Мреж. местоwww.comune.arienzo.ce.it

Ариенцоопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Подааток од ISTAT