Кајанело

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кајанело
општина
Caianello
Грб на Кајанело
Грб на Кајанело
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
Површина
 • Вкупна15,6 км2 (60 ми2)
Надм. вис.&10000000000000236000000236 м
Население (декември 2004)
 • Вкупно1.791
 • Густина11/км2 (30/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81040
Повик. бр.0823

Кајанелоопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија