Лушано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лушано
општина
Позиција на градот Лушано во покраината Казерта
Позиција на градот Лушано во покраината Казерта
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
Површина
 • Вкупна4 км2 (2 ми2)
Надм. вис.&100000000000000000000000/50 м
Население (31-3-2022)
 • Вкупно15 763[1]
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81030
Повик. бр.081
Светец-заштитникСв. Луцијан Мартин
Слава7 јануари

Лушаноопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]