Пједимонте Матезе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пједимонте Матезе
општина
Пједимонте Матезе
Поглед кон Пједимонте Матезе
Поглед кон Пједимонте Матезе
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
ПоделоциСепичано
Површина
 • Вкупна41,3 км2 (159 ми2)
Надм. вис.&10000000000000165000000165 м
Население (декември 2004)
 • Вкупно11.702
 • Густина28/км2 (73/ми2)
Демонимpiedimontesi
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81016
Повик. бр.0823

Пједимонте Матезеопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија