Сан Потито Санитико

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сан Пјетро Санитико
општина
Comune di San Potito Sannitico
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
Управа
 • ГрадоначалникАнголо Конте
Површина
 • Вкупна22,8 км2 (88 ми2)
Надм. вис.&10000000000000235000000235 м
Население
 • Вкупно1.899
 • Густина8,3/км2 (22/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81016
Повик. бр.0823

Сан Потито Санитикоопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија