Алвињано

Координати: 41°15′N 14°20′E / 41.250° СГШ; 14.333° ИГД / 41.250; 14.333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Алвињано
општина
Comune di Alvignano
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
ПоделоциАнџолини, Анунцијата, Фараони, Маркијанофредо, Нотарпаоли, Петрили, Разињано, Сан Мауро, Сан Никола
Управа
 • ГрадоначалникАбџело ди Костанцо
Површина
 • Вкупна37,6 км2 (145 ми2)
Надм. вис.&10000000000000132000000132 м
Население (декември 2004[1])
 • Вкупно4.938
 • Густина13/км2 (34/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81012
Повик. бр.0823
Светец-заштитникСвети фердинанд Арагонски
Славатората недела во јули

Алвињаноопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. All demographics and other statistics: Italian statistical institute Istat.