Курти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Курти
Курти
општина
Comune di Curti
Црква во Курти
Црква во Курти
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
Површина
 • Вкупна1,73 км2 (67 ми2)
Надм. вис.&1000000000000004000000040 м
Население (31-08-07)
 • Вкупно7.102
 • Густина41/км2 (110/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81040
Повик. бр.0823
Светец-заштитникСвети Рох од Монпеље
Славатретата недела од септември
Мреж. местоhttp://curti.asmenet.it

Куртиопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија