Камиљано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Камиљано
општина
Camigliano
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
ПоделоциЛепорано
Површина
 • Вкупна6,1 км2 (24 ми2)
Население (декември 2004)
 • Вкупно1.808
 • Густина30/км2 (77/ми2)
Демонимcamiglianesi
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81050
Повик. бр.0823
Мреж. местоwww.comunedicamigliano.it/

Камиљаноопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

Демографска еволуција[уреди | уреди извор]