Сант Анџело д'Алифе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сант Анџело д'Алифе
општина
Comune di Sant'Angelo d'Alife
Поглед кон Сант Анџело д'Алифе
Поглед кон Сант Анџело д'Алифе
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
Површина
 • Вкупна33,9 км2 (131 ми2)
Население (декември 2004)
 • Вкупно2.389
 • Густина7,0/км2 (18/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81017
Повик. бр.0823

Сант Анџело д'Алифеопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија