Сан Марчелино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сан Марчелино
општина
San Marcellino
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
Површина
 • Вкупна4,6 км2 (18 ми2)
Население (декември 2004)
 • Вкупно12.087
 • Густина260/км2 (680/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81030
Повик. бр.081

Сан Марчелиноопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија