Теверола

Од Википедија — слободната енциклопедија
Теверола
општина
Comune di Teverola
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
Управа
 • ГрадоначалникБаџо Лузини
Површина
 • Вкупна6,7 км2 (26 ми2)
Надм. вис.&1000000000000002500000025 м
Население (2008-03-31[1])
 • Вкупно12.973
 • Густина190/км2 (500/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81030
Повик. бр.081
Светец-заштитникСв. Јован Евангелист

Теверолаопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. All demographics and other statistics: Italian statistical institute Istat.
Comune-Municipio-di-Teverola-1280x720.jpg

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија