Грацанизе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грацанизе
општина
Comune di Grazzanise
Грацанизе
Грацанизе
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
ПоделоциБреца, Борго Апио
Управа
 • ГрадоначалникЕнрико Паренте
Површина
 • Вкупна47,0 км2 (180 ми2)
Надм. вис.&1000000000000001200000012 м
Население (декември 2004)
 • Вкупно6.835
 • Густина15/км2 (38/ми2)
ДемонимGrazzanisani
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81046
Повик. бр.0823
Светец-заштитникСвети Јован Крстител

Грацанизеопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија