Кастел ди Сасо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кастел ди Сасо
општина
Castel di Sasso
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
Површина
 • Вкупна20,3 км2 (78 ми2)
Население (декември 2004)
 • Вкупно1.207
 • Густина5,9/км2 (15/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81040
Повик. бр.0823

Кастел ди Сасоопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија