Вила Литерно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вила Литерно
општина
Villa Literno
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
Површина
 • Вкупна61,7 км2 (238 ми2)
Население (31 март 2017 ates = 41°1′N, 14°4′E)[1]
 • Вкупно863
 • Густина1,4/км2 (3,6/ми2)
Демонимliternesi
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81039
Повик. бр.081

Вила Литерноопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Цела демографска и друга статистика на Истат.