Каринола

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Каринола
општина
Carinola
Грб на Каринола
Грб на Каринола
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
ПоделоциСан Руоси, Вентароли, Сан Донато, Казале, Ночелето, Сан кроке, кроке ди Казале, Казанова, Croce di Casale, Casanova
Површина
 • Вкупна63,7 км2 (246 ми2)
Надм. вис.&1000000000000007100000071 м
Население (декември 2004)
 • Вкупно8.164
 • Густина13/км2 (33/ми2)
Демонимcarinolesi
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81030
Повик. бр.0823

Каринолаопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија