Санто Арпино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Санто Арпино
општина
Sant'Arpino
Административна зграда во Санто Арпино
Административна зграда во Санто Арпино
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
ПоделоциСан Канеоне
Површина
 • Вкупна3,2 км2 (12 ми2)
Население (декември 2004)
 • Вкупно13.774
 • Густина430/км2 (1,100/ми2)
Демонимsantarpinesi
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81030
Повик. бр.081
Светец-заштитникСанто Елпидио

Санто Арпиноопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија