Сукиво

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сукиво
општина
Succivo
Грб на Сукиво
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
Површина
 • Вкупна7,0 км2 (30 ми2)
Надм. вис.&1000000000000003000000030 м
Население (декември 2004)
 • Вкупно7.158
 • Густина100/км2 (260/ми2)
Демонимsuccivesi
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81030
Повик. бр.081
Мреж. местоwww.comune.succivo.ce.it

Сукивоопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија