Прејди на содржината

Ваирано Патенора

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ваирано Патенора
општина
Vairano Patenora
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
Површина
 • Вкупна43,7 км2 (169 ми2)
Надм. вис.&10000000000000168000000168 м
Население (31 декември 2015 population_density_km2 = 145)[1]
 • Вкупно6.594
 • Густина15/км2 (39/ми2)
Демонимvairanesi
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81058
Повик. бр.0823

Ваирано Патенораопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (италијански) Извор: Истат 2010