Франколизе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Франколизе
општина
Comune di Francolise
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
ПоделоциКјамприско, Монтанаро, Санта АНдреа дел Пицоне
Управа
 • ГрадоначалникАндреа Русо
Површина
 • Вкупна40,7 км2 (157 ми2)
Население (Dec. 2004)
 • Вкупно4.918
 • Густина12/км2 (31/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81040
Повик. бр.0823

Франколизеопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија