Кастел Кампањано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кастел Кампањано
општина
Castel Campagnano
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
Површина
 • Вкупна17,5 км2 (68 ми2)
Население (декември 2004)
 • Вкупно1.657
 • Густина9,5/км2 (25/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81010
Повик. бр.0823

Кастел Кампањаноопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија