Капријати а Волтурно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Капријати а Волтурно
општина
Capriati a Volturno
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
Површина
 • Вкупна18,4 km2 (71 sq mi)
Население (декември 2004)
 • Вкупно1.683
 • Густина9.1/km2 (24/sq mi)
Демонимcapriatesi
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81014
Повик. бр.0823
Мреж. местоCapriati a Volturno

Капријати а Волтурно е општина во провинцијата Казерта, Кампанија, Италија.