Пратела

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пратела
општина
Pratella
Поглед кон Пратела
Поглед кон Пратела
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
Површина
 • Вкупна34,5 км2 (133 ми2)
Население (декември 2004)
 • Вкупно1.689
 • Густина4,9/км2 (13/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81010
Повик. бр.0823

Прателаопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија