Калви Ризорта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Калви Ризорта
општина
Comune di Calvi Risorta
Земја Италија
Регион Кампанија
Покраина Казерта
Поделоци Калви Векија, Петруло, Вискијано, Цуни
Управа
 • Градоначалник Џакомо Закија
Површина
 • Вкупна 15,88 km2 (613 sq mi)
Надм. вис. 114 m (374 ft)
Население
 • Вкупно 5.857
 • Густина 3.7/km2 (9.6/sq mi)
Демоним Caleni
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Пошт. бр. 81042
Повик. бр. 0823
Светец-заштитник Свети Касто (општински), Свети Силчвестер (Вискијано), Свети Никола (Цуни), Свети Никандер (Петруло)

Калви Ризорта е општина во провинцијата Казерта, Кампанија, Италија.