Казерта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Казерта
општина
Општина Казерта
Поглед од Казерта Вечиа ноќе.
Поглед од Казерта Вечиа ноќе.
Земја Италија
Регион Кампанија
Покраина Казерта
Поделоци Алдифреда, Бријано, Казертавекија, Казола, Чентирано, Ериколе, Фалчно, гарцано, Мецано, Пједимонти ди Казола, Поцоветере, Пукијанело, Слаа ди Казерта, Сан Бенедито, Сан Клементе, Сан Леусио, Санта Барбара, Статуран, Тредичи, Туоро, Вакерија
Управа
 • Градоначалник Никодемо Петерути (од јуни 2006)
Површина
 • Вкупна 53 км2
Надм. вис. 68 м
Население (31 декември 2004)
 • Вкупно 79.488
 • Густина 1,500/km2
Демоним Казертани
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Пошт. бр. 81020 (Caserta Vecchia, Casola di Caserta), 81100 (Caserta)
Повик. бр. 0823
Светец-заштитник Свети Себастијан и Света Ана
Мреж. место www.comune.caserta.it

Казерта (итал. Caserta) е општина во покраината Казерта, Кампанија, Италија.