Сан Кипријано д'Аверза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
San Cipriano d'Aversa
општина
Comune di San Cipriano d'Aversa
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
Површина
 • Вкупна6,2 км2 (24 ми2)
Население (2008-06-30[1])
 • Вкупно12.882
 • Густина210/км2 (540/ми2)
ДемонимSanciprianesi
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81036
Повик. бр.081
Светец-заштитникСВ. Кипријаниј
Слава16 септември

Сан Кипријано д'Аверзаопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. All demographics and other statistics: Italian statistical institute Istat.