Санта Марија Капуа Ветере

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Comune di Santa Maria Capua Vetere
општина
Амфитеатарот во Санта Марија Капуа Ветере
Амфитеатарот во Санта Марија Капуа Ветере
Грб на Comune di Santa Maria Capua Vetere
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
ПоделоциСанта Андреа деи Лањи
Управа
 • ГрадоначалникЏанкарло Џудичијани
Површина
 • Вкупна36 км2 (14 ми2)
Население (2008-07-31)
 • Вкупно33.713
 • Густина940/км2 (2,400/ми2)
ДемонимSammaritani или Mariani
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81055
Повик. бр.0823
Светец-заштитникСв. Симах, Дева Марија Асунта
Слава22 октомври и 15 август
Мреж. местоwww.comune.santa-maria-capua-vetere.ce.it

Санта Марија Капуа Ветереопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија