Марцано Апио

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марцано Апио
општина
Marzano Appio
Поглед кон Марцано Апио
Поглед кон Марцано Апио
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
Површина
 • Вкупна28,2 км2 (109 ми2)
Население (31-3-2022)
 • Вкупно1 976[1]
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81048
Повик. бр.0823

Марцано Апиоопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]