Витулацио

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Витулацио
општина
Vitulazio
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
Површина
 • Вкупна22,7 км2 (88 ми2)
Население (декември 2004)
 • Вкупно5.613
 • Густина25/км2 (64/ми2)
Демонимvitulatini
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81041, 81050
Повик. бр.0823
Мреж. местоwww.vitulazio.it
Вонредни снежни врнежи од 27 февруари 2018 година на градот Витулацио (ЦЕ)

Витулациоопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија