Рокамонфина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рокамонфина
општина
Comune di Roccamonfina
Sanctuary of the Lattani.
Sanctuary of the Lattani.
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
ПоделоциАузони, Кари. Чембали, Чезе, Филорски, Фонтафреда, Гало, Гарофали, Гиљоли, Орки,. Сан Доменико, Тавола, Торано, Туоризики, Туоро ди Тавола
Управа
 • ГрадоначалникМарија Кристина Тари
Површина
 • Вкупна31,0 км2 (120 ми2)
Надм. вис.&10000000000000612000000612 м
Население (28-2-2022)
 • Вкупно3 169[1]
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81035
Повик. бр.0823
Светец-заштитникСв. Антонио
Славапоследниот вторник во мај и последната недела во август
Мреж. местоroccamonfina.asmenet.it

Рокамонфинаопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]