Фонтегрека

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фонтегрека
општина
Fontegreca
Поглед кон Фонтегрека
Поглед кон Фонтегрека
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
Површина
 • Вкупна9,6 км2 (37 ми2)
Население (28-2-2022)
 • Вкупно759[1]
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81010
Повик. бр.0823

Фонтегрекаопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]