Санта Марија ла Фоса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Санта Марија ла Фоса
општина
Santa Maria la Fossa
Базилика и плоштадот Европа во Санта Марија ла Фоса
Базилика и плоштадот Европа во Санта Марија ла Фоса
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
Површина
 • Вкупна29,5 км2 (114 ми2)
Население (31-3-2022)
 • Вкупно2 539[1]
Демонимfossatari
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81050
Повик. бр.0823

Санта Марија ла Фосаопштина во провинцијата Казерта од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]