Прејди на содржината

Трентола-Дучента

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трентола-Дучента
општина
Trentola-Ducenta
Грб на Трентола-Дучента
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
ПоделоциИскитела
Површина
 • Вкупна6,6 км2 (25 ми2)
Надм. вис.&1000000000000004200000042 м
Население (31-3-2022)
 • Вкупно20 118[1]
Демонимtrentolesi
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81038
Повик. бр.081

Трентола-Дучентаопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]