Пијана ди Монте Верна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пијана ди Монте Верна
општина
Piana di Monte Verna
Црква на Светиот Дух во Пијана ди Монте Верна
Црква на Светиот Дух во Пијана ди Монте Верна
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
Површина
 • Вкупна23,4 км2 (90 ми2)
Надм. вис.&1000000000000008000000080 м
Население (31-3-2022)
 • Вкупно2 051[1]
Демонимpianesi
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81015
Повик. бр.0823

Пијана ди Монте Вернаопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]