Кастело дел Матезе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кастело дел Матезе
општина
Comune di Castello del Matese
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
ПоделоциМиралаџо, поркиера, Сан Марко, компитело, Пасо ди Миралаџо, Грасете, Аритељо, Пијано дељи Астори, Таљаферо, Реале, Сера ди Мецо, Капо ди Кампо, Монте Порко
Површина
 • Вкупна21,5 км2 (83 ми2)
Надм. вис.&10000000000000476000000476 м
Население (декември 2004[1])
 • Вкупно1.468
 • Густина6,8/км2 (18/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81010
Повик. бр.0823
Мреж. местоwww.parcodelmatese.com/icomuni/CastelloMatese/Castello_Matese.htm

Кастело дел Матезеопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. All demographics and other statistics: Italian statistical institute Istat.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија