Рокаромана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рокаромана
општина
Comune di Roccaromana
Панорама на Рокаромана
Панорама на Рокаромана
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
ПоделоциСтатиљано, Санта Кроке
Управа
 • ГрадоначалникАна Филомена де Симоне
Површина
 • Вкупна27,1 км2 (105 ми2)
Население (декември 2004)
 • Вкупно1.045
 • Густина3,9/км2 (10,0/ми2)
ДемонимRoccaromanesi
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81050
Повик. бр.0823
Светец-заштитникSan Cataldo
Слава10 мај

Рокароманаопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија