Челоле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Челоле
општина
Cellole
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
ПоделоциБаја Домиција, Баја Феличе, Казамаре, ченторе
Површина
 • Вкупна35,0 км2 (140 ми2)
Надм. вис.&1000000000000001700000017 м
Население (декември 2004)
 • Вкупно7.560
 • Густина22/км2 (56/ми2)
Демонимcellolesi
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81030
Повик. бр.0823

Челолеопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија