Фалчано дел Масико

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фалчано дел Масико
општина
Comune di Falciano del Massico
Falciabo del Massico - Foto logo.jpg
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
Управа
 • ГрадоначалникЏулио Цезаре Фава
Површина
 • Вкупна42,0 км2 (160 ми2)
Население
 • Вкупно3.827
 • Густина9,1/км2 (24/ми2)
ДемонимFalcianesi
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81030
Повик. бр.0823
Светец-заштитникСвети Рох, Свети Мартин и Свети Апостол Павле
Слава16 август, 11 ноември и 29 јули
Мреж. местоwww.falcianodelmass.it

Фалчано дел Масикоопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија