Вале Агрикола

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вале Агрикола
општина
Valle Agricola
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
Површина
 • Вкупна24,4 км2 (94 ми2)
Население (31 March 2017)[1]
 • Вкупно863
 • Густина3,5/км2 (9,2/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81010
Повик. бр.0823

Вале Агриколаопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Цела демографска и друга статистика на Истат.